Codevz strings - en to ja translation catalogue (341 entries)

en: %s recommended
ja: %s 推奨

en: 3d-portfolio
ja: 3Dポートフォリオ

en: Activate
ja: アクティベート

en: Activate your theme to access premium demos
ja: プレミアムデモにアクセスするにはテーマをアクティブにしてください

en: Activated
ja: アクティブ

en: Activated successfully
ja: 正常にアクティブ化されました

en: Activation
ja: アクティベーション

en: Activation Certificate
ja: アクティベーション証明書

en: Active
ja: アクティブ

en: Add to compare
ja: 比較に追加

en: Add to wishlist
ja: ウィッシュリストに追加

en: Add widgets here to appear in your
ja: ここにウィジェットを追加して表示させます

en: All
ja: すべて

en: All categories
ja: すべてのカテゴリー

en: All plugins have been installed, and there are no additional plugins to install.
ja: すべてのプラグインがインストールされており、追加のプラグインはありません。

en: An error has occured, Please deactivate all plugins except theme plugins and try again, If still have same issue, Please submit ticket to theme author.
ja: エラーが発生しました。テーマプラグイン以外のすべてのプラグインを無効にして再試行してください。問題が解決しない場合は、テーマ作成者にチケットを提出してください。

en: An error has occured, Please try again.
ja: エラーが発生しました。もう一度試してください。

en: Application 3
ja: アプリケーション 3

en: Arabic version?
ja: アラビア語版？

en: Architect 3
ja: 建築家3

en: Are you sure for this?
ja: これでよろしいですか？

en: Author posts
ja: 著者の投稿

en: Back to archive
ja: アーカイブに戻る

en: Back to demos
ja: デモに戻る

en: Back to shop
ja: ショップに戻る

en: Barber 2
ja: バーバー 2

en: Big Shop
ja: ビッグショップ

en: Bike Shop
ja: バイクショップ

en: Blog
ja: ブログ

en: Browse wishlist
ja: ウィッシュリストをブラウズ

en: Business 6
ja: ビジネス 6

en: Buy XTRA theme
ja: XTRAテーマを購入

en: Buy extended support or new license
ja: 追加サポートまたは新しいライセンスを購入

en: Buy new license
ja: 新しいライセンスを購入

en: By checking this field, wizard will import Arabic version of current demo that you have selected.
ja: このフィールドをチェックすることで、ウィザードは選択したデモのアラビア語版をインポートします。

en: By checking this field, wizard will import English version of current demo that you have selected.
ja: このフィールドをチェックすることで、ウィザードは選択したデモの英語版をインポートします。

en: Cafe
ja: カフェ

en: Car Auto Parts
ja: 自動車部品

en: Category(s)
ja: カテゴリー

en: Change Log
ja: 変更ログ

en: Choose Builder
ja: ビルダーを選択

en: Choose at least one feature to import.
ja: インポートする機能を少なくとも1つ選択してください。

en: Choose page builder:
ja: ページビルダーを選択：

en: Click here to edit Revolution Slider
ja: レボリューション・スライダーを編集するにはここをクリック

en: Close
ja: 閉じる

en: Codevz plus plugin is not installed or activated.
ja: Codevz plusプラグインがインストールされていないか、アクティブ化されていません。

en: Comment
ja: コメント

en: Comments
ja: コメント

en: Compare products
ja: 商品を比較

en: Configuration
ja: 設定

en: Congratulation
ja: おめでとうございます

en: Construction 3
ja: 建設 3

en: Contact Form 7
ja: お問い合わせフォーム 7

en: Contact with your server support.
ja: サーバーサポートにお問い合わせください。

en: Corporate 3
ja: コーポレート3

en: Could not download "%s" plugin ZIP file, Please go to Appearance > Install Plugins and install it manually, and try again demo importer.
ja: 「%s」プラグインZIPファイルをダウンロードできませんでした。外観 > プラグインのインストールに移動し、手動でインストールしてから、デモインポーターを再試行してください。

en: Could not find plugin "%s" API, Please refresh page and try again.
ja: プラグイン「%s」のAPIが見つかりません。ページを再読み込みして、再試行してください。

en: Could not send your message, Please try again.
ja: メッセージを送信できませんでした。もう一度試してください。

en: Cryptocurrency 3
ja: 暗号通貨 3

en: Current version:
ja: 現在のバージョン：

en: Custom Import
ja: カスタムインポート

en: Customize webiste
ja: ウェブサイトをカスタマイズ

en: Demo "%s" uninstalled successfully.
ja: デモ「%s」が正常にアンインストールされました。

en: Demo Files
ja: デモファイル

en: Demo Importer
ja: デモインポーター

en: Demo Importer Wizard
ja: デモインポータウィザード

en: Dentist 2
ja: 歯科医 2

en: Deregister License
ja: ライセンスを登録解除

en: Digital Marketing 2
ja: デジタルマーケティング 2

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Downloaded
ja: ダウンロード済み

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Elementor Page Builder
ja: Elementorページビルダー

en: Enable allow_url_fopen on your server then you can import page.
ja: サーバーでallow_url_fopenを有効にすると、ページをインポートできます。

en: Enlarge the image
ja: 画像を拡大する

en: Error!
ja: エラー！

en: Error, Please try again ...
ja: エラーが発生しました。もう一度試してください ...

en: Error, Through FTP delete plugins > "%s" folder & increase PHP max_execution_time to 300 then try again.
ja: エラー、FTPを使用してプラグイン > 「%s」フォルダーを削除し、PHPのmax_execution_timeを300に増加させてから再試行してください。

en: Exclusive
ja: 限定

en: F.A.Q
ja: FAQ

en: FREE
ja: 無料

en: Fashion Shop 2
ja: ファッションショップ 2

en: Fashion shop 3
ja: ファッション・ショップ3

en: Footer
ja: フッター

en: Free version
ja: 無料版

en: Full Import
ja: 完全インポート

en: Furniture Shop 2
ja: 家具店 2

en: GO PRO
ja: PROにアップグレード

en: GYM 2
ja: ジム2

en: Gardening 2
ja: ガーデニング 2

en: General
ja: 一般

en: Getting Started
ja: はじめに

en: Good
ja: 良好

en: Header
ja: ヘッダー

en: Home
ja: ホーム

en: Home Renovation 2
ja: ホームリノベーション 2

en: Horse Club
ja: ホースクラブ

en: Hosting 2
ja: ホスティング2

en: How to find purchase code?
ja: 購入コードの見つけ方?

en: Images
ja: 画像

en: Images & Media
ja: 画像とメディア

en: Import
ja: インポート

en: Imported
ja: インポート済み

en: Importing
ja: インポート中

en: In this list you can see imported demos on your site previously, You can uninstall any demo data.
ja: このリストには以前にサイトにインポートしたデモが表示されます。デモデータをアンインストールできます。

en: Insert a demo page URL and click on import button then wait for the process to complete.
ja: デモページのURLを入力し、インポートボタンをクリックしてから、プロセスが完了するまでお待ちください。

en: Insert the demo link ...
ja: デモリンクを挿入 ...

en: Install & Activate
ja: インストールとアクティベート

en: Install Plugins
ja: プラグインをインストール

en: Install the theme plugin to access the demo importer, elements, and other features.
ja: デモインポーター、要素、その他の機能にアクセスするにはテーマプラグインをインストールしてください。

en: Install theme plugin
ja: テーマプラグインをインストール

en: Installed & Activated
ja: インストール済み＆アクティブ化済み

en: Installing
ja: インストール中

en: Installing, It may take a minute
ja: インストール中です。少々お待ちください

en: Kids 2
ja: キッズ2

en: License Activation
ja: ライセンスアクティベーション

en: LiteSpeed Cache
ja: LiteSpeed キャッシュ

en: Live preview:
ja: ライブプレビュー：

en: Logistic 2
ja: ロジスティクス 2

en: Mechanic 2
ja: メカニック 2

en: Medical 2
ja: 医療 2

en: Message box is empty, Please fill the box then submit.
ja: メッセージボックスが空です。ボックスに入力してから送信してください。

en: Moving 2
ja: 移動 2

en: Next Step
ja: 次のステップ

en: No comment
ja: コメントなし

en: No, never mind
ja: いいえ、気にしないでください

en: Not active
ja: 非アクティブ

en: Nothing Found
ja: 何も見つかりません

en: Offcanvas
ja: オフキャンバス

en: PHP allow_url_fopen is required
ja: PHP allow_url_fopenが必要です

en: PHP cURL is required
ja: PHP cURLが必要です

en: PHP error 500, Internal server error, Please check your server error log file or contact with support.
ja: PHPエラー500、内部サーバーエラー。サーバーエラーログファイルを確認するか、サポートにお問い合わせください。

en: PHP error 503, Internal server error, Please try again with same import demo.
ja: PHPエラー503、内部サーバーエラー。再度同じデモをインポートしてみてください。

en: PRO
ja: プロ

en: Page Importer
ja: ページインポーター

en: Page imported successfully.
ja: ページが正常にインポートされました。

en: Page importer feature is available only when you %s activate your theme with a valid license code.
ja: ページインポーター機能は、%s 正しいライセンスコードでテーマをアクティブにする場合にのみ利用可能です。

en: Pages & Posts
ja: ページと投稿

en: Part of theme options
ja: テーマオプションの一部

en: Photographer 2
ja: フォトグラファー 2

en: Please activate your theme via purchase code to access theme features, updates and demo importer.
ja: テーマ機能、更新、デモインポーターにアクセスするには、購入コードでテーマをアクティブにしてください。

en: Please edit your page in the backend and from Page settings > Header settings, Select slider name
ja: バックエンドでページを編集し、ページ設定 > ヘッダー設定 からスライダー名を選択してください

en: Please enter a valid URL
ja: 有効なURLを入力してください

en: Please enter a valid license code.
ja: 有効なライセンスコードを入力してください。

en: Please enter the purchase code ...
ja: 購入コードを入力してください ...

en: Please help us improve the "%s" theme, we have added a feedback form, you can send us your comments and criticisms.
ja: 「%s」テーマの改善にご協力ください。フィードバックフォームを追加しましたので、コメントや批評をお送りください。

en: Please install and activate Slider Revolution Plugin from Dashboard > %s > Install Plugins
ja: ダッシュボード > %s > プラグインのインストール からSlider Revolutionプラグインをインストールし、アクティブ化してください

en: Please update the Codevz Plus plugin for full compatibility
ja: Codevz Plusプラグインをアップデートしてください

en: Please update the theme to new version for full compatibility
ja: 完全な互換性のためにテーマを新しいバージョンに更新してください

en: Please wait
ja: お待ちください

en: Please wait, Importing
ja: お待ちください、インポート中

en: Plugin "%s" installed and activated successfully.
ja: プラグイン「%s」が正常にインストールおよびアクティブ化されました。

en: Plugin "%s" is no listed as a valid plugin.
ja: プラグイン「%s」は有効なプラグインとしてリストされていません。

en: Plugin activation error,
ja: プラグインのアクティベーションエラー、

en: Portfolio
ja: ポートフォリオ

en: Portfolio primary
ja: ポートフォリオ プライマリ

en: Portfolio secondary
ja: ポートフォリオ セカンダリ

en: Posted by
ja: 投稿者

en: Premium
ja: プレミアム

en: Prev Step
ja: 前のステップ

en: Preview
ja: プレビュー

en: Primary
ja: プライマリ

en: Private repository
ja: プライベートリポジトリ

en: Published on
ja: 公開日

en: Purchase date:
ja: 購入日：

en: RTL version?
ja: RTL版？

en: Ready to go!
ja: 準備完了！

en: Recommended
ja: 推奨

en: Reload page
ja: ページを再読み込み

en: Report a bug
ja: バグを報告

en: Required
ja: 必須

en: Restaurant 2
ja: レストラン2

en: Revolution Slider
ja: スライダー

en: SPA 2
ja: スパ2

en: Search
ja: 検索

en: Search demo name ...
ja: デモ名を検索 ...

en: Secondary
ja: セカンダリ

en: Select category
ja: カテゴリーを選択

en: Select options
ja: オプションを選択

en: Selected demo:
ja: 選択したデモ：

en: Server PHP
ja: サーバーPHP

en: Server PHP Max Execution Time
ja: サーバーPHP最大実行時間

en: Server PHP Max Input Vars
ja: サーバー PHP 最大入力バー

en: Server PHP Memory Limit
ja: サーバーPHPメモリ制限

en: Server PHP Post Max Size
ja: サーバーPHPポスト最大サイズ

en: Server PHP Version
ja: サーバーPHPバージョン

en: Sevices
ja: サービス

en: Shop
ja: ショップ

en: Shop primary
ja: ショップ プライマリ

en: Shop secondary
ja: ショップ セカンダリ

en: Single Page Importer
ja: 単一ページインポーター

en: Something went wrong, Please try again ...
ja: 何かがうまくいかなかったようです。もう一度試してください ...

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja: 申し訳ありませんが、検索条件に一致するものはありませんでした。別のキーワードで再試行してください。

en: Source
ja: 出所

en: Starter
ja: スターター

en: StyleKit, custom post types, options and page builder elements.
ja: StyleKit、カスタム投稿タイプ、オプション、およびページビルダー要素。

en: Submit
ja: 送信

en: Support
ja: サポート

en: Support until:
ja: サポート終了日：

en: System Status
ja: システムステータス

en: Tags
ja: タグ

en: Thank you for installing %s theme.
ja: %sテーマをインストールしていただきありがとうございます。

en: Thanks for purchasing the "%s" theme; to improve the theme, through the following form, you can send your feedback such as report a bug, request a feature, request a demo, ask non-support questions, etc.
ja: 「%s」テーマをご購入いただきありがとうございます。テーマを改善するために、次のフォームを通じてバグの報告、機能のリクエスト、デモのリクエスト、サポート外の質問などのフィードバックをお送りください。

en: The demo page you want to import may have a second color, To avoid the color problem, set a second color for your site from Theme Options > General > Colors
ja: インポートするデモページには二次的な色がある場合があります。色の問題を避けるために、テーマオプション > 一般 > 色からサイトの二次色を設定してください

en: The license code for this website has been deregistered successfully.
ja: このウェブサイトのライセンスコードが正常に登録解除されました。

en: The requested AJAX name is empty. Please try again.
ja: 要求されたAJAX名が空です。もう一度試してください。

en: The server isn't responding. Please ensure your link is valid
ja: サーバーが応答していません。リンクが有効であることを確認してください

en: Theme Options
ja: テーマオプション

en: Theme activated successfully
ja: テーマが正常にアクティブ化されました

en: Theme is not activated
ja: テーマがアクティブ化されていません

en: There is no demo to uninstall
ja: アンインストールするデモはありません

en: There is no message to send, Please try again.
ja: 送信するメッセージがありません。もう一度試してください。

en: This demo is free to import and use.
ja: このデモは無料でインポートして使用できます。

en: This will be deleted all your website data such as posts, pages, attachments, theme options, sliders, etc. and there is no undo button for this action.
ja: この操作により、投稿、ページ、添付ファイル、テーマオプション、スライダーなど、サイトのすべてのデータが削除されます。この操作を元に戻すボタンはありません。

en: To access this feature, please activate your theme with the license code.
ja: この機能にアクセスするには、ライセンスコードでテーマをアクティブにしてください。

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: URL input is empty, Please fill the input then submit.
ja: URL入力が空です。入力してから送信してください。

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Uninstall Demo
ja: デモをアンインストール

en: Uninstall Demo(s)
ja: デモのアンインストール

en: Uninstalling, Please wait
ja: アンインストール中です。お待ちください

en: Video Tutorials
ja: ビデオチュートリアル

en: View all posts
ja: すべての投稿を表示

en: View compare page
ja: 比較ページを見る

en: View wishlist page
ja: ウィッシュリストページを見る

en: View your website
ja: ウェブサイトを見る

en: Views
ja: 閲覧数

en: WPBakery Page Builder
ja: WPBakeryページビルダー

en: Welcome to
ja: ようこそ

en: Welcome to %s WordPress Theme
ja: %s WordPressテーマへようこそ

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: WordPress repository
ja: WordPressリポジトリ

en: Yes please
ja: はい、お願いします

en: Your Purchase Code
ja: 購入コード

en: Your message has been sent successfully.
ja: メッセージが正常に送信されました。

en: Your support has been expired, Click on below link and extend your support.
ja: サポートが期限切れです。下のリンクをクリックしてサポートを延長してください。

en: Your theme has been successfully activated.
ja: テーマが正常にアクティブ化されました。

en: Your website has been imported successfully.
ja: ウェブサイトが正常にインポートされました。

en: advisor
ja: アドバイザー

en: agency
ja: エージェンシー

en: agency-2
ja: エージェンシー 2

en: app
ja: アプリ

en: app-2
ja: アプリ 2

en: architect
ja: 建築家

en: architect-2
ja: 建築家 2

en: barber
ja: バーバー

en: beauty-salon
ja: ビューティーサロン

en: beauty-salon-2
ja: ビューティーサロン 2

en: book-shop
ja: 書店

en: building
ja: 建物

en: business
ja: ビジネス

en: business-2
ja: ビジネス 2

en: business-3
ja: ビジネス 3

en: business-4
ja: ビジネス 4

en: business-5
ja: ビジネス 5

en: business-classic
ja: ビジネスクラシック

en: camping-adventures
ja: キャンプアドベンチャー

en: car-rental
ja: カーリース

en: carwash
ja: 洗車

en: charity
ja: チャリティ

en: church
ja: 教会

en: cleaning
ja: 清掃

en: coffee
ja: コーヒー

en: conference
ja: 会議

en: construction
ja: 建設

en: construction-2
ja: 建設 2

en: corporate
ja: コーポレート

en: corporate-2
ja: コーポレート 2

en: creative-business
ja: クリエイティブビジネス

en: creative-studio
ja: クリエイティブスタジオ

en: cryptocurrency
ja: 暗号通貨

en: cryptocurrency-2
ja: 暗号通貨 2

en: cv-resume
ja: 履歴書

en: dance
ja: ダンス

en: dentist
ja: 歯科医

en: digital-marketing
ja: デジタルマーケティング

en: dubai-investment
ja: ドバイ投資

en: elderly-care
ja: 高齢者ケア

en: event
ja: イベント

en: factory
ja: 工場

en: factory-2
ja: 工場 2

en: fashion-shop
ja: ファッションショップ

en: fast-food
ja: ファーストフード

en: finance
ja: 金融

en: flower-shop
ja: 花屋

en: furniture
ja: 家具

en: gadgets
ja: ガジェット

en: game
ja: ゲーム

en: gardening
ja: ガーデニング

en: gym
ja: ジム

en: home-renovation
ja: ホームリノベーション

en: hosting
ja: ホスティング

en: hotel
ja: ホテル

en: industrial
ja: 産業

en: insurance
ja: 保険

en: interior
ja: インテリア

en: investment
ja: 投資

en: jewelry
ja: 宝石

en: kids
ja: 子供

en: lawyer
ja: 弁護士

en: lawyers
ja: 弁護士

en: logistic
ja: ロジスティクス

en: logo-portfolio
ja: ロゴポートフォリオ

en: magazine
ja: 雑誌

en: mechanic
ja: メカニック

en: medical
ja: 医療

en: metro-blog
ja: メトロブログ

en: moving
ja: 引越し

en: music
ja: 音楽

en: music-and-band
ja: 音楽とバンド

en: nail-salon
ja: ネイルサロン

en: of
ja: の

en: parallax
ja: パララックス

en: perfume-shop
ja: 香水店

en: personal-blog
ja: パーソナルブログ

en: personal-blog-2
ja: パーソナルブログ 2

en: pet-shop
ja: ペットショップ

en: photographer
ja: フォトグラファー

en: photography
ja: 写真

en: photography2
ja: 写真 2

en: photography3
ja: 写真 3

en: plastic-surgery
ja: 美容整形

en: plumbing
ja: 配管

en: portfolio
ja: ポートフォリオ

en: restaurant
ja: レストラン

en: rims
ja: ホイール

en: seo
ja: SEO

en: seo-2
ja: SEO 2

en: single-shop
ja: シングルショップ

en: smart-home
ja: スマートホーム

en: spa
ja: スパ

en: startup
ja: スタートアップ

en: supermarket
ja: スーパーマーケット

en: tattoo
ja: タトゥー

en: travel
ja: 旅行

en: watch-shop
ja: 時計店

en: web-agency
ja: ウェブエージェンシー

en: wedding
ja: 結婚式

en: winery
ja: ワイナリー

en: winery demo
ja: ワイナリー デモ

en: yoga
ja: ヨガ
